Vyza, poklad Žitného ostrova

Dnes už vie o tom málokto, že kedysi rybári zo Žitného ostrova lovili vyzu. Slávnym miestom lovu výz bolo Kolárovo a obec Sap! Vyzy tiahli z mora hore do ramien Dunaja, tu sa rozmnožovali na štrkových lôžkach Dunaja. Ikra vyzy je tzv. kaviár Beluga, ktorý sa vo svete považuje aj dnes za najcennejší. (Vlastne slovenským ekvivalentom belugy je vyza, maďarsky viza).

Najznámejšia rybia ikra je kaviár jeseterov. Jeseter je najstarší druh zvierat, je rovnako starý ako dinosaury. Čiže samotný kaviár je najstaršou delikatesou zaznamenanou písomným záznamom. V dávnych časoch použili všetky časti ryby, mäso, kožu... Pričom prišli na to, že solená ikra jeseterov je najlepšou pochúťkou. Pravdou je, že vtedy kaviár konzumovali trochu inak, než dnes: rybie vajíčka oveľa viac solili a skladovali v sudoch.

Ešte ani nie tak dávno najcennejšou korisťou dunajských rybárov bola vyza, ktorá tiež patrí do rodiny jeseterových rýb. Ikra belugy, čiže vyzy, je aj v súčasnosti najdrahšou na svete. Pred storočiami bola hojnosť rýb v Dunaji legendárna. Hovorí sa, že keď dakto ponoril vedro do rieky, od množstva rýb sa do vedra ledva dostala voda. Stredoveké záznamy uvádzajú, že v máji vyzy hromadne ťahali z Čierneho mora do ramien Dunaja, aby sa tu rozmnožovali. Poznáme opisy toho, aké obrovské vyzy chytili na Žitnom ostrove, hoci aj štyristo kilové. V stredoveku boli všade pozorovacie stanice a rybári si navzájom signalizovali: priprav sa, tu je vyza! A kým vyzy k nám dorazili, rybári si už usilovne pripravovali svoje „bezodné“ prútené koše, aby pomocou nich chytali tieto obrovské ryby. Takýto kôš na chytanie vyzy nazývali „vejsze“. Na dne vody ho upevnili do bahna a keď doň vyza vplávala, viac sa z neho už nedostala, lebo sa podobal na labyrint.

– Vyza je obrovský jeseter, ktorý pláva smerom hore, žije aj sto rokov a narastie na jeden a pol metráka – dozvedáme sa od etnografa Józsefa Liszku (Komárno). – Jeho lov bol dôležitý celé storočia, a na základe dostupných údajov nemyslíme len na rybolov ale aj na lov, keď na vyzy strieľali kanónmi. Následne ich dovážali do Viedne na kočoch do výsekov, a tiež do Budína, lebo ich mäso sa považovalo za aristokratické jedlo, aj ich ikra bola mimoriadne hodnotná.

Úžina Železné vráta je jediným miestom Karpatskej kotliny, kde rieka vyteká do mora. Na hranici Rumunska a Srbska v roku 1972 vybudovali hydroelektráreň Železné vráta a tým sa aj ukončil lov vyzy, lebo tieto cenné ryby odvtedy nevedia plávať hore Dunajom, aby sa rozmnožovali. Najprv sa pokúšali pomôcť vyzám vybudovaním rybovodov, ale jeseter nezvykne skákať ako losos, preto sa ledva našlo zopár jedincov, ktoré sa dostali na miesto rozmnožovania.
Odvtedy sú rybári na Žitnom ostrove smutní, lebo v Dunaji nie je „veľká ryba“.

V súčasnosti sú chránené!
Vo svete existuje celkom 26 druhov jeseterových rýb, a dnes sú už všetky chránené.
– Je vydaný na ne zákaz rybolovu, ktorý stanovuje, že voľne žijúci jeseter sa už nemôže loviť. Kvalifikuje sa to ako poškodenie prírody a jeden jediný kus ikry môže stáť hoci aj 30 eur – hovorí Edina Szalay, expertka na kaviár reštaurácie Arany Kaviár (Zlatý kaviár) v Budapešti. Dozvieme sa aj to, že aby sa zabránilo zakázanému rybolovu, všade vo svete už chovajú jesetery. Jeseter malý vydrží aj bez slanej vody, preto ho chovajú aj u nás – od nás nie príliš ďaleko, napríklad v meste Győr, ale už ho skúšali chovať aj na Slovensku, v Maduniciach.

Vieš o tom?

Kaviár je cennou delikatesou. Navyše, na stôl francúzskych kráľov sa dostal od nás. Ruský názov vyzy je beluga, a najdrahší kaviár na svete je práve Beluga. Samička vyzy potrebuje 20 rokov na dosiahnutie pohlavnej zrelosti, vtedy narastie na 100 kíl, z čoho ikry vážia minimálne dvadsať kíl. Ich hodnota je obrovská, veď cena kaviáru Beluga je desaťtisíc dolárov za kilogram!

 

Cookies