Zažite dobrodružnú cestu po čarovnej Kukkónii

Kategória: 

Objavte chute, tradície a dobrodružstvá najväčšieho riečneho ostrova Európy, nášho Žitného ostrova.

Vyskúšajte putovanie po koryte Dunaja, zastavte sa pri vodnom mlyne, oddýchnite si na termálnych kúpaliskách a nezabudnite ochutnať miestne špeciality. To všetko, a ešte viac, nájdete v južnom kúte Slovenska – na Žitnom ostrove.

Žitný ostrov je najväčší riečny ostrov v Európe. Domáci ho poznajú pod historickým názvom Kukkónia. Tento názov vznikol v období nájazdov Tatárov. Keď sa chceli miestni obyvatelia navzájom varovať pred nepriateľom, napodobňovali zvuk žaby kunky a posielali si odkazy výkrikmi kuk-kukó.

5.12.2018_-_zitny_ostrov2.jpg

Ak ste už počuli o Zlatej záhrade, tiež išlo o Kukkóniu. Toto pomenovanie vzišlo z legendy o krásnych a dobrosrdečných zlatovlasých vílach, ktoré kedysi obývali Žitný ostrov a pomáhali miestnym rybárom a zvieratám.

Putovanie po Koryte Dunaja  a vodný mlyn

Putovanie po koryte Dunaja je jedinečným zážitkom, ktorý by si milovníci prírody nemali nechať ujsť. Hlavne v zimnom období je to oáza pokoja a krásy.

zitny_ostrov_v_zime.jpg

 

Lužné lesy, mokrade a močiare, tiahnuce sa od hlavného mesta až po Zlatnú na Ostrove, sú súčasťou rozsiahlej chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy a významným chráneným vtáčím územím. V tejto oblasti žije veľa rôznych druhov živočíchov: sokol obyčajný, kačica divá, ale aj kuna lesná, srny či líšky.

 

zitny_ostrov_na_jar.jpg

 

Súčasťou chráneného územia je Číčovské rameno (najväčšie mŕtve rameno Dunaja) so vzácnymi leknami. Nazýva sa aj jazero Lion, podľa francúzskeho vojaka, ktorý v prvej polovici minulého storočia obýval dom neďaleko brehu.

Pri potulkách týmto územím určite nevynechajte nádherný  vodný mlynv obci Dunajský Klátov. Mlyn, exteriérové aj interiérové časti, bol obnovený v roku 2016 a je veľmi peknou zastávkou na prechádzke okolo Klátovského potoka. Toto rameno Malého Dunaja nemá prameň, ani sa neodčleňuje od iného toku. Vyviera z podzemných vôd, a práve preto je to pravdepodobne rieka s najpriezračnejšou vodou na Slovensku a dáva život mnohým vzácnym a chráneným živočíchom.

 

vodny_mlyn.jpg

 

Rybárčenie, poľovníctvo alebo ryžovanie zlata?

Priezračné vody a nádherné zákutia žitnoostrovskej prírody dali pevný základ rybárskym a poľovníckym tradíciám v tomto regióne. Rybárstvopatrilo medzi typické miestne zamestnania a vyše tisíc rokov sa odovzdávalo z otcov na synov. Rybníky a dunajské ramená patria aj dnes medzi obľúbené miesta rybárov. S platným povolením sa môžete tešiť na úlovky ako kapor, šťuka, úhor, pstruh, sumec a ďalšie druhy.

Fauna Žitného ostrova už síce nie je taká bohatá ako v minulosti, no na divú zver sa rozvážne dá poľovať aj dnes. Z drobnej zveri tu nájdete zajaca a bažanta, líšky, ale aj vysokú srnčiu a jeleniu zver a diviaky.

 

kacice.jpg

 

Podľa legiend sa zlato dostalo do Dunaja zo zlatých vlasov víl, češúcich sa nad zrkadlovo čistou vodou. Ryžovanie zlata priniesli do Kukkónie maďarskí obyvatelia zo svojej pravlasti a ešte v minulom storočí sa moderným spôsobom ryžovalo zlato v starom koryte Dunaja.

 

_de_7291.jpg

Chute regiónu

Žitný ostrov je miestom gurmánov. K obľúbeným jedlám v regióne patrí bravčové, hovädzie či hydinové mäso, tiež ryby, ale aj mliečne výrobky.

 

jedlo3.jpg

 

Pri ochutnávaní miestnych špecialít nemôžete obísť reštauráciu Villa Rosa – je to najlepšia tematická reštaurácia na Slovensku, domáci ju označujú za gastro klenot mesta. Reštaurácia je zariadená v romantickom vidieckom štýle, premyslený je každý jeden detail. Kuchári kladú dôraz na prípravu jedál z lokálnych a sezónnych produktov z hospodárstiev a sadov, prípadne od žitnoostrovských poľovníkov a rybárov.

 

villa_rosa_4.jpg

 

„Máme byť na čo hrdí, pre hostí je autentickejšie, keď na tanieri dostanú namiesto lososa a kreviet miestne sladkovodné ryby alebo divinu z našich lesov či výbornú domácu mangalicu,“ hovorí šéfkuchár Imre Bindics, ktorý na súťaži Bocuse d’Or v Budapešti zastupoval Slovensko ako porotca.

Vďaka výborným lokálnym dodávateľom a 400 hektárom ovocných sadov a zeleninových záhrad majú tunajšie jedlá naozaj regionálneho ducha, a práve preto získala Villa Rosa už trikrát ocenenie pre najlepšiu tematickú reštauráciu na Slovensku.

 

Produkty Kukkonia 

Kukkonia je aj značkou prémiových potravinárskych produktov. Čím sa líšia od ostatných? Sú to stopercentne domáce slovenské potraviny. Sú tradičné, no v modernom prevedení, bez „éčok“ a konzervantov, no najmä sú neuveriteľne chutné. Bohatú ponuku zaujímavých informácií o regióne nájdete na stránke www.kukkonia.sk. Brand Kukkonia zoskupuje aj farmárov a ponúka kvalitné domáce produkty pod spoločnou značkou.

 

vyrobky.jpg

 

Romantika v Kukkónii

Chcete sa na chvíľu cítiť ako kráľovné? Nech sa páči, zamierte na kaštieľ Amade Château v obci Vrakúň. Je ako z rozprávky.  Najlepší boutique hotel,  ktorý dýcha históriou starobylého rodu Amadeovcov a zároveň ponúka dokonalý luxus modernej doby.

 

amade1.jpg

 

Na tomto luxusnom a romantickom mieste nájdete doslova oázu pokoja a pohody, je sladký, šťavnatý, romantický, záhrada môže konkurovať aj tej vo Versailles. Do toho príjemný a usmievavý personál a opäť výnimočná gastronómia. Perfektne zrelaxujete nielen na slnečnej terase ale hlavne počas zimných dní najmä vo wellness & spa a v jedinečných tureckých kúpeľoch – vyskúšajte hammam s tradičnými procedúrami. Keďže láska ide cez žalúdok, doprajte si niekoľko chodový obed aj večeru v gustaviánskej reštaurácii,  je zariadený v štýle rokoka.

 

amade2.jpg

 

Zábava a zaujímavosti pre malých aj veľkých

Rozhodne nemôžete obísť ani turisticky lákavé atrakcie pre celé rodiny – termálne kúpaliská Thermalpark Dunajská Streda a Thermal Corvinusvo Veľkom Mederi, kde sa do sýtosti vybláznite spolu s vašimi deťmi.

 

thermalpark.jpg

 

Ďalšou zastávkou by mohol byť Malkia park v dedine Orechová Potôň – park zvierat, ktoré boli zachránené z cirkusov alebo zo súkromných chovov, jednoducho od majiteľov, ktorí sa rozhodli, že svoje zvieratká už nechcú.

Milovníci rýchlych áut nájdu v obci Orechová Potôň známy Slovakia Ring, profesionálny a univerzálny motoristický areál, ktorého súčasťou je prvý národný automotodróm.

Milovníkov kultúry a histórie čaká Žltý kaštieľ v Dunajskej Strede so Žitnoostrovským múzeom. Je to v podstate taký malý skanzen žitnoostrovskej ľudovej kultúry.

 

Futbal s tradíciou

Dunajská Streda je nielen centrom kultúrneho či cestovateľského, ale i športového diania. MOL Aréna, moderný futbalový štadión s kapacitou 10 350 miest, je tretím najväčším na Slovensku. Má 4 podlažia a suterén a na prízemí tiež časť, kde sa môžete dozvedieť informácie o histórii dunajskostredského futbalu. A že si veru máte čo prečítať, potvrdzuje viac než 110-ročná futbalová tradícia.

 

mol_arena_2.jpg

 

Rozprávkové putovanie po Kukkónii

Naše rozprávanie by sme ešte radi doplnili o krátky film a rozprávkové video.

 

(Článok bol zverejnený 19. decembra 2018 v Denníku N)