Ha ősz, akkor tökszezon!

Kategória: 

A nyár lassan őszbe fordul, a lehulló falevelek színkavalkádja ellepi az udvart, a gazosodó kertben pedig ott virít a tök a sárga és narancssárga minden árnyalatában. Ismerjük, szeretjük, fogyasztjuk, de mit érdemes tudni róla?

 

 

A tökfélék családjába tartozó növény eredetileg Amerikából származik, a spanyolok hozták be Európába a 16. században. Régebben a szegény emberek eledele volt, a gazdák takarmányozás céljából termesztették, ma azonban, mondhatni, reneszánszát éli ez a növény. Népszerű alapanyagnak számít mind a házi, mind a mesterkonyhákban. Rengeteg fajtája van, hazánkban a legismertebb és legközkedveltebb tökfélék a patisszon, a cukkini, a spárgatök, a csillagtök, valamint a hokkaido.

    A tök hatalmas mennyiségű A-vitamint tartalmaz – azt mondják, minél mélyebb a narancssárga árnyalata, annál több vitamin található benne. Az ásványi anyagokat tekintve kalciumban, foszforban és magnéziumban gazdag, ennek köszönhetően gyógyításra is használható. Jótékony hatással van a májra, csökkenti a nyálkahártya gyulladását, és a megfázásos betegségek kezelésére is kiváló. A cukorbetegségben szenvedőknek ajánlják a tököt nyersen fogyasztani.

      Édesen, sósan, sütve, főzve, töltve – a tök elkészítési módjainak csak a képzeletünk szab határt. Íme néhány ötlet: a legkisebbek számára pürésíthetjük, elkészíthetjük hagyományos főzelékként, fogyaszthatjuk fűszeresen, pirítóssal, de süthetünk belőle süteményt vagy tortát is. Ha lisztmentesen szeretnénk étkezni, helyettesíthetjük vele a spagettitésztát – erre a legalkalmasabb a hosszúkás, japán tök vagy a cukkini. Egy biztos: a tök előételként, levesként, főfogásként és desszertként is megállja helyét. Nézzünk egy levest, ami garantáltan melegen tart a hűvös őszi napokon:

*Tipp: A tök az őszi kert színfoltja, miért ne hozhatna színt az otthonunkba is? A kisebb méretű, különböző alakú dísztökök pompásan mutatnak őszi dekorációként az ablakban, de akár a konyhaasztalon is, egy tálba helyezve. Az egész világon nagy hagyománya van a tökfaragásnak. A faragott töklámpások vidámmá és hangulatossá varázsolják a legszürkébb tornácot is, ha pedig mécsest helyezünk a lámpásokba, sötétedés után megvilágítják az egész udvart.

Őszi sütőtökkrémleves

ha_csz_akkor_tekszezon_4_-_318.jpg

Hozzávalók:

50 dkg sütőtök
2 közepes fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2-3 evőkanál olívaolaj
50 ml száraz desszertbor
1 liter zöldségalaplé
150 ml tejszín

bors
őrölt szerecsendió
rozmaring
tökmag

 

 

Elkészítés:

Hámozzuk meg a tököt, vágjuk félbe, távolítsuk el a magjait, majd szeleteljük fel. A szeleteket helyezzük egy sütőpapírral bélelt tepsire, hintsük meg sóval, borssal, egy kevés rozmaringgal, locsoljuk meg olívaolajjal, és 180°C-on 15-20 percig süssük. Karikázzuk fel és pirítsuk meg a hagymát, keverjük hozzá a felkockázott tököt és az összezúzott fokhagymát. Öntsük fel egy kevés borral, majd adjuk hozzá a zöldségalaplevet. Lefedve, kis lángon főzzük addig, míg össze nem állnak az ízek. Ezután robotgéppel szétmixeljük, hozzáadjuk a tejszínt, végül összeforraljuk. Pirított tökmaggal, sajtos pirítóssal, esetleg kevés tejföllel tálaljuk.

Cookies