Csallóközi történetek 1. – Bevezető

Kategória: 

Ha Csallóköz történetéről szeretnénk szólni, előtte mindenképpen érdemes elővenni s leporolni a régi könyveket, meg persze betekinteni a tollba mondott históriák sokaságába, s általuk is bejárni a letűnt korok lápos, nádas vidékeit, és azok mára elillant, ezernyi vízerekkel átszőtt különös világát.

Érdemes leülni a krónikások mellé, akik nagy alázattal végezték önnön vállalta munkájukat. Nagy hűséggel végzett emlékeket őriztek így meg, s tártak, tárnak elénk. Elég akár a piarista tudósra, Csaplár Benedekre, a Csallóköznek talán a legnagyobb ismerőjére gondolnunk, aki számunkra összeszedegette a 19. században még elevenen élő mondákat, meséket és népszokásokat. Így ír például gyűjtéséről Ipolyi Arnoldhoz címzett levelében:

„...Csallóközből imént jöttem meg, egy hétig valék lenn, s mindent elkövettem Ön czéljára, ott ültem félnapokig a pór kunyhókban. Nem felette sok, mit hoztam, de tán egy pár szemernyi ez is. Még nem volt időm letisztázhatni. Majd csak magam viendem el Mária völgyből. Addig is annyit, hogy a gyűjtemény leginkább szokások s babonai szertartásokból áll.”

Másutt saját gyermekkori meséit is felidézi a Csallóközből: „Egy pár mese és népszokás birtokában juttatott szünetlenül űzött kutatásom... Szól pedig az egyik mese Vasgyúró és Kőmorzsoló meg Fanyüvőről, a másik pedig a megbűvölt kastélyról, melynek hercege zöld disznó képe alatt rejtezve élt, s rózsa után vágyó leány által szabadult fel a bűvtől. Úgy látszik, egyik sem új Ön előtt, homályosan magam is emlékszem, hogy gyermek koromban hallottam volt.”

Vagy eszükben juthat a nagy tudású és mesélőkedvű Baranyay József író, szerkesztő, aki nekünk szedegette össze a Csallóközről annak régi könyvekből, lapokból elszórtan olvasott töredékeit…

Nemkülönben a számtalan névtelen jegyző, plébános, lelkész, tanító keze alól kikerülő, megragadott és felmutatásra kerülő történet is mind-mind az itt élő nép emlékezetét idézi.

Ezeknek a régi iratoknak, könyveknek, újságoknak, vizitációknak, levelezéseknek, útleírásoknak a sokaságát fellapozva pedig egy élettel teli, hol dicső múltú, hol siralmakkal teli Csallóköz – hajdani több száz településének – megelevenedő történelme tárulhat elénk.

De mi mégsem Csallóköz történetét fogjuk majd időrendbe állítva megismerni sorozatunkban, hanem a csallóközi emberekről mesélünk majd, és olyan csallóközi történeteket idézünk fel, amelyek hol laza, hol erősebb szállal fonódnak össze egy mesés gombolyaggá, amelyet talán Tündér Ilona szőtt valaha az itt élők számára…

 

Nagy Attila helytörténész

Cookies