Chute Kukkónie

Žitnoostrovskú gastronómiu charakterizujú typické znaky maďarskej kuchyne, no okrem nej ju ovplyvnili aj kuchyne susedných národov. Región prevzal aj typické nemecké a slovanské chute. Najväčší riečny ostrov Európy bol bohatý na ryby a divinu. Región poskytoval rybárom a poľovníkom nielen každodennú stravu, ale aj obživu. Zmena rázu Žitného ostrova viedla síce k úbytku bohatých prírodných zdrojov, no ryby a divina sa na tanieroch miestnych ľudí vyskytujú dodnes. Jednoduché jedlá z čerstvých rýb svedčia o vynachádzavosti starých rybárov. Nech ide o pečené či varené ryby, zdravé delikatesy nájdeme na všetkých regionálnych gastronomických festivaloch či súťažiach vo varení. Skutočné dunajské haláslé sa varí z viacerých druhov drobných rýb a uvarená rybia polievka sa dôkladne prepasíruje. V chutnom vývare bez rybacích kostí sa uvaria aj filé z miestnych ušľachtilých rýb ako kapor, amur či šťuka.

Medzi miestne špeciality patrí aj drobná zver ako zajac a bažant. Zlatistá bažantia polievka s veľkou dávkou zeleniny je slávnostný pokrm, k chutnému zajacovi nadivoko sa zasa podávajú zemiakové guľky.

Mäso je obľúbenou surovinou žitnoostrovskej gastronómie, či už ide o hydinu, alebo kvalitnú hovädzinu. V zime sa na mnohých dvoroch koná zabíjačka. V bohatej ponuke zabíjačkových hostín nechýba pečená krv, mozoček na vajíčkach, restovaná pečeň, ale ani vývar z čerstvých bravčových kostí a pečienka. V jedálnom lístku  Žitnoostrovčanov zohráva čoraz väčšiu úlohu aj pomaly rastúca mangalica s jemným mäsom. Delikatesy z miestnych chovov starého druhu ošípanej ponúka čoraz viac reštaurácií.

Transformáciou Žitného ostrova sa na stôl miestnych ľudí čoraz častejšie dostávali aj obilniny. Rôzne varené a pečené cestoviny a múčniky sú dodnes organickou súčasťou jedálneho lístka miestnych. Sladké ovocné či slané smotanové posúchy sú aj dnes tradičnou prílohou k polievkam. Štrúdle s tenučkým cestom, naplnené sezónnym ovocím, čerešňami, višňami, slivkami či domácim tvarohom, sú skutočnou špecialitou.

Lásku a úctu miestnych ľudí k jedlám odzrkadľujú aj rôzne miestne gastronomické festivaly. Festival Tajomstvá dobrohošťských pecí, ktorý sa koná už takmer pätnásť rokov, každoročne priláka tisícky návštevníkov. Počas festivalu sa otvoria brány mnohých domov v tejto malej podunajskej obci, aby hladným návštevníkom ponúkli tradičné rybacie jedlá, pečienky a posúchy pripravené z miestnych surovín. Aj známa Vydranská hostina oboznamuje návštevníkov s bohatými kulinárskymi tradíciami regiónu. V Trhovej Hradskej sa každý rok koná Štrúdľový festival, kde šikovné gazdiné medzi sebou súperia, ktorá dokáže naťahať najtenšie cesto. Potom ho naplnia rôznymi plnkami.

Najlepšie žitnoostrovské jedlá sa varia z miestnych surovín. Mnohí miestni ľudia objavujú a obnovujú jednoduché jedlá svojich predkov, ktoré prispôsobujú požiadavkám modernej doby. Pokrmy vychádzajúce z miestnych tradícií sú na poprednom mieste aj v ponuke reštaurácií. A aké je ich tajomstvo? Ku kvalitným miestnym surovinám treba počas prípravy jedla pridať srdce a dušu – to je celé tajomstvo žitnoostrovskej kuchyne.

Cookies