Újévi fogadalmak

Kategória: 

Új év, új kezdet. Amikor átlépünk az új évbe, úgy érezzük, magunk mögött hagyjuk a múltat, s vele együtt mindent, ami rossz. Tiszta lappal indulunk. Az előző évi baklövéseink, tévedéseink, tetteink lassan feledésbe merülnek, s lehetőségünk van arra, hogy megváltozzunk, változtassunk az életünkön, a szemléletmódunkon, a szokásainkon.

Újévi fogadalmak – sokan nevetnek rajtuk, mégis titokban szinte mindenki követi a hagyományt, fogadalmat tesz, hogy jobbá válik a tavalyi énjénél. De vajon mi a három leggyakoribb fogadalom? 

Természetesen a sportolás vagy fogyókúra, a dohányzásról való leszokás és a spórolás. Tehát a külsőnk, az egészségünk és a pénztárcánk az, amiért a leginkább aggódunk. Nem meglepő. Január elején világszerte megtelnek az edzőtermek, az emberek életmódot váltanak, megfogadják, hogy szakítanak a rossz szokásaikkal, a káros szenvedélyeikkel. Ugyanakkor nem elég az elhatározás, kell hozzá nagy adag kitartás is. Ez a dolog nyitja. Ahogy letelik az év első hava, azt látjuk, hogy lassan kiürülnek az edzőtermek, újra előkerül a cigaretta, s visszatérünk régi önmagunkhoz, hibáinkhoz és szokásainkhoz. Belevágni könnyű, ám kitartani az elhatározásunk mellett, már nem annyira egyszerű. Idővel jönnek a kifogások, fáradtak vagyunk, nincs időnk tornázni, nehéz napunk volt, ezt a cigit megérdemeljük, ez most különleges alkalom, még megesszük azt a cukros fánkot, és így tovább, s mire feleszmélünk, ugyanott tartunk, ahol tavaly. Rá kell jönnünk, hogy valójában önmagunk ellenségei vagyunk. Ha már az első nehézségek után feladjuk, hiába próbálkozunk évről évre a változással, a fogadalmaink nem érnek semmit.

Hogyan tartsuk be a fogadalmainkat?

Megoldás lehet, ha kisebb célokat tűzünk ki magunk elé, s nem olyan képtelenségeket, mint máról holnapra letenni a cigarettát, vagy egy hónapon belül leadni húsz kilót. Tegyünk apró lépéseket a cél felé, s meglátjuk, hamarabb elérjük azt, mint gondoltuk volna. Ösztönözzük magunkat! Jegyezzük fel a változásokat, sokaknak segít a fogyókúrázásban, ha előtte-utána képeket készítenek. Ami az anyagiakat illeti, olykor sokat segít, ha papírra visszük a dolgokat. Nem kell matekzseninek lennünk ahhoz, hogy havi/heti tervet készítsünk arról, mennyi a keret mennyit költhetünk, s mennyit szeretnénk megtakarítani. A rendszerezés segít abban, hogy egyenesben tartsuk a dolgokat, s hogy jobban átlássuk mindennapjainkat. Egy próbát mindenképpen megér.

Cookies