Tésztaságok, avagy a legjobb terápia nemcsak karantén idején 1. rész

Mikor tavasszal bezártak az iskolák és az óvodák, nekünk, pedagógusoknak is alkalmazkodnunk kellett a megváltozott körülményekhez. Én a kis ovisommal nehezített szituációból próbáltam otthonról oktatni a gyerkőcöket szépre-jóra. Akkor még azt gondoltam, ennél rosszabb már nem jöhet. De jöhet, és jött is. Nem elég, hogy október végén távoktatásra tért át az alapiskolák felső tagozata is, de majdnem ezzel egy időben még karanténba is kerültem. Biztos, ami biztos, a kicsit otthon fogtam, s ismét a tavaszi üzemmódba kapcsoltam. Szerencsére a teszt eredménye negatív lett, így két teljes napig (!) bátran vihettem oviba, mehettem a sarki kisboltba. Két nappal később azonban a férjem is otthon maradt…

Otthon maradt, mert az a fránya vírus levette a lábáról – s mivel annak idején ígéretet tett, hogy jóban, rosszban, egészségben, betegségben, hát megosztotta velem is a szerzeményét, mikor még nem is tudott róla. Aztán beütött a krach, őt egy kicsit jobban megviselte, engem testileg kevésbé. Mentálisan viszont annál inkább.

Próbáltam tartani magam, hisz tanítani kellett: otthonról -egyesek szerint legalábbis –, bármilyen állapotban tudsz dolgozni. Meg persze főzni is tudsz, mert nő vagy, anya és feleség. Ez a szentháromság azt jelenti, hogy mindig, minden körülmények között győznöd, bírnod kell, mert a te testi és lelkierőd, türelmed és tűrőképességed határtalan.

Már a köldökzsinórodon keresztül ezt szívtad magadba, ezt láttad anyukádtól meg az összes többi nőtől magad körül, és vesztedre a férjedet is ebben a szellemben nevelték. S tévedhet-e ennyi ember? Kizárt. Tehát, ha a beled lóg is, friss ebéd lesz az asztalon. De nem ám a szomszéd falu kis étterméből, nem bizony.

Varázsolsz levest és főételt is – természetesen 12.00-kor tálalod, nehogy szegény férfinép éhen találjon halni. Bekanalazzák mindkét fogást: a férj a helyzethez mérten jó étvággyal, a gyermek viszont épp ma nem szereti azt, ami a tányérra került (tegnap még szerette), így csak túr és rendezkedik.

A kanálnak álcázott markoló segítségével a tányért építkezési területté alakítja. Mikor a remekművel végez, ártatlan bociszemekkel rád néz, és megkérdezi: Anya, és mi lesz a desszert? Na, innen az agyvérzés már tényleg csak egy milliméternyire van…  Ez az a pont, mikor el lehetne futni, rohanni valahova (ha-ha-ha, karanténban vagy, babám), beleverni a fejed a falba (aú, ne csináld, fáj), inni egy felest (ehhez még talán túl korán van), vagy nemes egyszerűséggel a dühödet teremtő energiává változtatni. Ez utóbbira tökéletes ajánlatom van: készíts tésztát. Mindegy, hogy gyúrt vagy dagasztott változatról van-e szó. Egy jó tészta sok mindent magába szippant: dühöt, bánatot, csalódottságot, ijedtséget, szomorúságot. Süss például csallóközi fahéjas csigát! Ez az édes finomság nem más, mint az amerikai cinnamon rolls helyi változata. S hogy mitől csallóközi? Attól, hogy a tetejére mascarpone helyett finom csallóközi tejfölből készült máz kerül.

Csallóközi fahéjas csiga
Hozzávalók egy tepsihez:
A tésztához: 60 dkg sima liszt, 10 dkg porcukor, 10 dkg olvasztott vaj, 3 dl tej, 3 dkg friss élesztő, 2 tojás sárgája, 1 csapott kk. só.
A töltelékhez: 5 dkg olvasztott vaj, 10 dkg kristálycukor, 2 ek. őrölt fahéj (ha a család a fahéjat nem szereti, kakaóval helyettesítsük).
A mázhoz: 30 dkg Kukkonia tejföl, 8 dkg olvasztott vaj, 10 dkg porcukor
Az élesztőt a langyos tejben felfuttatjuk. A hozzávalókból rugalmas tésztát gyúrunk, melyet letakarva, langyos helyen kelni hagyunk nagyjából egy órát. Ezután a töltelékhez szükséges vajat a mikróban kb. 45 másodperc alatt felolvasztjuk. A tésztát vékony téglalappá nyújtjuk, megkenjük az olvasztott vajjal, és megszórjuk a fahéjjal elkevert kristálycukorral. A téglalapot feltekerjük, majd kb. 1,5-2 cm vastag szeletekre vágjuk. A szeleteket sütőpapírral bélelt tepsibe fektetjük, lehetőleg ne túl szorosan, mert szépen megnőnek majd. A sütőt melegítsük elő 180 fokra, s míg ez megtörténik, hagyjuk a csigákat is pihenni. Ha a sütő kész, a csigákat 25-30 perc alatt megsütjük. Mielőtt kivennénk a csigákat a sütőből, elkészítjük a mázat. A vajat felolvasztjuk, hozzákeverjük a porcukrot és végül a tejfölt. Amint kivesszük a csigákat a sütőből, máris megkenjük őket a mázzal. A frissensült, illatos csigák a máz nedvességtartalmának egy részét magukba szívják, így még másnap, harmadnap is finom szaftosak maradnak.

Cookies