Luca-napi hagyományok

Luca napját régen gonoszjáró napnak tartották. A népi hiedelem szerint december 13-án éjjel boszorkányok és varázserejű lények járnak az éjszakában, akik elől el kell rejtőznie az embereknek. Régen az állatok fejét fokhagymával dörzsölték be, és keresztet festettek az ólajtóra, mert úgy vélték, az állatok sincsenek biztonságban a gonosz lényektől. A kapuk elé dohányt szórtak, és fokhagymát ettek, remélve, hogy a bűz elűzi a szellemeket. El szokták dugni a seprűket, nehogy a boszorkányok elrepülhessenek rajtuk. Ezen a napon régen tilos volt fonni, sütni, mosni, és nem volt ajánlatos kölcsönadni sem, mert az elkért dolgok boszorkányok kezére kerülhettek.

A Luca-napi hagyományok része volt a Luca szék elkészítése. 13-án kezdik el faragni a háromlábú széket, naponta csak keveset lehet vele haladni, ugyanakkor a széknek el kell készülnie karácsonyra. A hiedelem szerint, aki rááll a székre, az megpillanthatja a boszorkányokat.

Úgy tartották, hogy ha Luca reggelén férfi látogató lépett először a házba, akkor bika fog születni, ha pedig nő, akkor üsző.

Néhány háznál szokás volt pogácsát sütni a család minden tagjának, az egyikbe pedig pénzdarabot rejteni. Aki ráharap, annak szerencséje lesz.

Luca napjára a lányok 12 gombócot főztek, amelyekbe egy-egy férfi nevét rejtették. A gombócokat ez után forró vízbe tették, és amelyik először úszott a felszínre, a hagyomány szerint az tartalmazta jövendőbelijük nevét. A modernebb időkben kis papírcetlikre írtak fel a lányok 12 férfinevet, s minden nap a tűzbe vetettek egyet. Karácsony napjára egyetlen cetli maradt, a jövendőbeli férjük nevével.

Luca napja időjárásjósló nap is volt. Jól megfigyelték a Luca naptól számított tizenkét napot, mivel minden egyes nap egy hónapot jelölt, s úgy tartották, olyan időjárás várható a következő év tizenkét havában, amilyen Lucától Ádám Éváig.

boszi2.png

Cookies