Csallóközi történetek 13. - A Csallóköz-Szerdahelyi Kaszinó 1. rész

1860-ban hagyta jóvá a „Csallóköz Szerdahelyi Casinó” megalakulását a pozsonyi helytartótanács – a „hatvanhárom úriember” alapította egyesület elnökéül Bartal György királyi tanácsost, a magyar akadémia tagját választották, alelnöke Prileszky István, titkára Kondé Gyula, pénztárnoka Petőcz Sándor, könyvtárnoka Fekete János, a választmánya pedig Nagy László, Petőcz István, Platthy Gyula, Krascsenics Ferenc, Szelle István, Bartal János és Ollé Ignác lett.

A vallásos szellemiségben létrejött, csak magyar állampolgárokat befogadó kaszinó célja a dunaszerdahelyi járás keresztény értelmiségének társadalmi egyesítése és a művelt magyar társas élet fejlesztése volt. Ebből a célból, ahogyan alapszabályzatuk is megfogalmazta, könyvtárt alapítottak, hírlapokat, folyóiratokat járattak, társas összejöveteleket, szórakoztató és ismeretterjesztő előadásokat tartottak, vitaesteket rendeztek.

Tiltották a politizálást, illetve a hazárdjáték is szigorúan tilosnak számított. Az évi 12 pengő tagdíj befizetésével a tagoknak jogában állt az egyesület helyiségeit látogatni, könyvtárát használni, rendezvényeire járni stb. 1860-ban Szent István-napi ünnepséget kívánt szervezni a Kaszinó vezetősége, amelytől hatóságilag eltiltattak, mégis küldöttséget menesztettek a fővárosba, valamint a Szent György-templomban tartottak megemlékezést.

A Csallóköz legrégibb kultúregyesülete rövidesen Dunaszerdahely és az egész vidék kultúréletének egyik letéteményese lett. „Virágkorában a közélet minden megnyilvánulására kiterjesztette jótékony hatását. Segélyezett, jótékonykodott, fejlesztette az Isten és a haza iránt való szeretetet, hatalmas könyvtárával, folyóirataival a művelődés fontos céljait szolgálta, ébren tartotta és fejlesztette a társas életet és hathatósan támogatta a magyar irodalmat.” – írja a Csallóközi Hírlap a Kaszinóról szóló összefoglalójában. Az alapítók közül kiemelkedett munkájával Kondé Gyula, aki Bartal királyi tanácsos halála után (1865), annak fia, Bartal János elnöklete alatt az alelnökséget is ellátta.

Nagy Attila helytörténész

Cookies