Týždeň v Kukkónii

Kategória: 

Dobrodružstvo na farme

Hrnčiarstvo, člnkovanie, ryžovanie zlata, zábava a vždy skvelá nálada. Takto to vyzeralo koncom júla na farme Kukkónie, ktorej sa na jeden týždeň „zmocnili” deti. Tie hravou formou mohli spoznávať pozoruhodnosti, bohatstvá či históriu Žitného ostrova.

Do detského Kukkónia tábora sa mohlo tento rok prihlásiť 25 ratolestí. Tábor bol tentoraz situovaný na novom mieste, konkrétne na farme Kukkónie v Orechovej Potôni. O skvelý program pre najmenších sa rovnako ako v minulosti opäť postarali profesionáli a tak každý deň čakalo na deti vždy nové prekvapenie. Cez rôzne činnosti a užitočné aktivity, ktoré trvali od rána do popoludňajších hodín, sa formou zábavy mali možnosť dozvedieť viac o histórii, tradíciách či remeslách Žitného ostrova. Zároveň si mohli na vlastnej koži vychutnať bezprostredný kontakt s prírodou.

Azda najväčším zážitkom pre deti bola pondelková návšteva MOL Akadémie. Naplno si však užívali aj následné člnkovanie a tešili sa tiež z prechádzky náučným chodníkom.  „Mne sa pri člnkovaní najviac páčilo, že sme to dali spoločne ako tím. Myslím, že sme boli skvelá partia,” povedala na záver tábora Lucka.

Tábor nebol iba o športových aktivitách, deti mali priestor vyskúšať si aj svoje remeselnícke zručnosti. Utorkový deň odštartovali pri hrnčiarskych kruhoch, v stredu sa z nich zase na chvíľu stali ryžovači zlata, pričom tí šťastnejší si zlato skutočne aj vyryžovali. Kým v stredu sa deti naučili zmajstrovať kŕmidlo pre vtáky, vo štvrtok sa venovali olejomaľbe. Potom sa na chvíľu stali súčasťou prípravky DAC a ich futbalové umenie preverili mládežnícki tréneri dunajskostredského klubu. Posledný táborový deň patril žitnostrovským tradíciám. Deti mohli nahliadnuť do života vidieckych hospodárov. Pomáhali pri starostlivosti o zvieratá, napríklad pri ich kŕmení a okrem toho si vychutnali farmu aj z kabíny traktora. Na programe dňa bola pre deti aj možnosť predstaviť sa v roli kuchárov: upiekli si v kamennej peci pravý žitnoostrovský koláč s lekvárom zo zamatového ovocia od vrakúňskej Kukkonia farmy. Deti sa s Kukkónia táborom rozlúčili v piatok, keď dobrodružný, zábavný a v mnohom aj náučný pobyt na farme v Orechovej Potôni uzavreli tanečným popoludním.

„Je za nami päť dní bohatých na zážitky, smiech a zábavu,” zhodnotila Timea Dóka, organizátorka tábora. „Máme obrovskú radosť z toho, že rok čo rok môžeme deťom priblížiť krásy Kukkónie a ukázať im cenné bohatstvo, ktoré tento región ponúka,” dodala.