Lekváre a zaváraniny Kukkonia

Kategória: 

Čo sa pridáva do lekvárov Kukkonia?

Tento rok sme začali vyrábať naše nové produkty, ktorými sú rešetliakové lekváre. Okrem ovocia do nich pridávame výlučne 10 percent rešetliaku a cukru. Do lekvárov sa nedostanú žiadne prídavné látky. Nevýhodou pri takomto zložení a pomere jednotlivých ingrediencií je to, že lekvár nie je hotový za dve hodiny, ale za desať hodín. Určite to však stojí za to. Navyše, takto pripravený lekvár bude zdravý.

Tento rok sme začali s čerešňami, pokračovali marhuľami a teraz už varíme slivky. Aktuálne ponúkame tieto tri druhy, už sa však začne s prípravou slivkovo - jarabinového lekváru, teda okrem slivky použijeme aj jarabinu čiernu, známu tiež ako arónia. Ku každému ovociu pridávame aj rešetliak: tak ku čerešniam, marhuliam ako aj k slivkám.

Budete pripravovať aj lekvár zo šípok?

Áno, budú aj jesenné produkty, pri ktorých zohrá opäť dôležitú úlohu rešetliak, ktorý budeme miešať s repou. Bude to niečo podobné ako tekvico-jablkový krém. Šípkový lekvár, ktorý je v našej ponuke veľmi populárny a žiadaný, budeme pripravovať okolo novembra.

Ako je postup pri príprave nakladanej zeleniny?

Prípravné práce sú najnáročnejšie, pretože všetko čistíme a krájame ručne: počnúc cibuľou, rovnako aj papriku, uhorku, paradajky a feferónky. Do nálevov nepridávame žiadne stabilizačné látky, ale ich sami prevárame. V náleve nájdete všetko: zázvor, bobkový list, korenie, soľ. Nasolíme nakrájanú zeleninu, necháme ju chvíľu odstáť, precedíme, keď púšťajú šťavu a začneme ju nakladať do pripravených fliaš. Do každej fľaše sa dostanú 2-3 koktejlové paradajky, v závislosti od ich veľkosti, a polovica feferónky. Následne fľašu naplníme. Všetko ručne. Potom to dusíme pri teplote 115 celziových stupňov. Varenie trvá asi 10 minút.

Čo iné sa ešte chystáte zavárať?

Bude aj paprika v oleji, postup pri jej príprave je rovnaký ako pri ruských sleďoch, rozdiel je iba v tom, že použijeme aj olej. Čas dusenia (zavárania) je o čosi kratší, aby naša paprika v oleji nestratila na svojej chrumkavosti.

Ako je možné si zakúpiť tieto vaše produkty?

Produkty Kukkonia Garden nájdete na stránke www.kukkoniashop.sk, alebo v našich obchodoch. Sme radi, že môžeme vrátiť tradície (tradičné chute) do vašich životov!