„Télapó itt van...”

Öreg, szakállas apó lopódzik az éjen át, hogy megtöltse a ragyogóan tisztára pucolt csizmákat mindenféle jóval. A jó gyerekek édességet kapnak, a rosszak virgácsot. De ki is ez az ősz szakállas? Ő a Mikulás, más néven a Télapó, Santa Claus, Papa Noel vagy Gyed Moroz. Neve és kultusza kultúránként változik, a lényeg azonban ugyanaz: a meglepetés és az ajándékozás.

Sokan elbizonytalanodnak a dátumokat illetően, hogy ötödikén vagy hatodikán érkezik-e a Mikulás. December ötödikén éjjel érkezik, ajándékot hagy a csizmákban, amit másnap reggel, azaz hatodikán találunk meg. Az eredeti Mikulás valójában az anatóliai Myra város püspöke volt, aki mások megsegítésének szentelte életét, mégsem ezért vált világszerte ismertté. A legenda szerint, amikor Miklós püspök meghallotta, hogy a szomszédságában élő család feje arra készül, hogy három lányát az utcára küldje, mert nem tudja eltartani a családját, s hozományra sem futotta, hogy legalább kiházasíthatta volna őket. Egyik éjjel titokban a házhoz lopózott, és zsebkendőbe csomagolt aranyat tett az ablakukba. Másnap reggel, amikor az apa megtalálta a pénzt, nagyon megörült. A leányok férjhez mehettek, megmenekült a család becsülete.

Miklós püspököt december 6-án, halálának évfordulóján avatták szentté. Ezért ünnepeljük december 6-án reggel a Mikulást. A Mikuláshoz kapcsolódó szokásokat a 19. században vezették be. A csizmákat tehát december 5-én kell kitisztogatni és kikészíteni az ablakba, hogy éjjel a Mikulás megpakolhassa csokoládéval, cukorkával – ha rosszak voltak, akkor esetleg virgáccsal vagy szénnel –, amit másnap, vasárnap reggel találnak meg a gyerekek.

nikolasz-e1564071131975.jpg

Amerikában hatalmas kultusza van a Mikulásnak. Náluk nem hatodikán, hanem Szenteste érkezik a Jézuska helyett, méghozzá a kéményen át, s az éj leple alatt helyezi el az ajándékokat a fa alatt. Listája van a jó és a rossz gyerekekről, a rosszaknak virgácsot, szenet tesz a cipőjébe. A gyerekek süteményt és tejet készítenek számára a kandallópárkányra. A legenda szerint a télapó szánját 9 rénszarvas húzza, név szerint Üstökös, Íjas, Csillag, Táncos, Pompás, Villám, Táltos, Ágas és a piros orrú Rudolf, akikkel egy éjszaka alatt járja be a Földet, s jut el minden gyermek házába.

Létezik-e a Mikulás? Mi az hogy! Az "igazi" Mikulás Finnországban él, pontosabban Lappföldön, és Joulupukkinak hívják. Minden évben világjáró körútra indul, ahol gyermekek ezreinek okoz örömet már csak a jelenlétével is. Ugyan vannak rénszarvasai, ám sokkal gyakrabban veszi igénybe az emberi közlekedési eszközöket. Kéményeken át nem közlekedik, s nem lopódzik be egyetlen házba sem, mégis élő jelképe a Mikulás  varázslatos kultuszának.

pexels-photo-247501.jpeg

 

Cookies