Szakorvosi tanácsok Covid-19 megbetegedés esetén

Mi a teendő, ha megbetegedett már egy családtag, hogyan tudunk  vagy tudunk-e védekezni, ha egy háztartásban élünk vele?
Amennyiben egy családtag megbetegszik a legjobb és leghatásosabb védekezés az ő teljes izolálása 1 szobában vagy külön emeleten. Teljes izolációnál már több esetben sikerült kivédeni a többi családtag megfertőzését. Legfontosabb a szellőztetés és teljes elkülönítés. Különböző hozzáállások így is akadnak. De nem érdemes kockáztatni – nem tudhatjuk milyen lefolyású lesz a betegség. Kivételnek számítanak a gyerekek valamint az idősek amennyiben nem önellátóak.

Milyen tünetekről számolnak be az emberek? A lázat kell e csillapítani 38 °C  alatt, illetve hány napig elfogadható egy lázas, hőemelkedéses állapot és meddig a magas 39-40-41°C  láz?
Tünetek nagyon sok rétűek. Leggyakoribb a láz – amely nehezen leküzdhető – tehát ritkán sikerül 37,0 C alá gyűrni valamint hosszasan 4-6 órán keresztül is 38,5 C felett tartja magát. Ezeket az esteket mindenképpen meg kell beszéljük kezelőorvosunkkal. Ilyenkor javalt az antibiotikum használata valamint paracetamol használata, illetve lehet kombinálni nurofen jellegű lázcsillapítóval. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni - telefonon keresztül konzultálni. Következő gyakori tünet a köhögés, fejfájás, fáradékonyság, gyengeség, izomfájdalom. Nem ritka a hasmenés – naponta többször vizes hasmenés illetve hányás, hányinger – ezeket szintén jelezni kell az orvosnak mivel lázzal kombinálva növeli a kiszáradás lehetőségét. Fontos a folyadék pótlás – ásvány vizek formájában valamint gyökér főzetek  - levesek formájában. Maga a tiszta csapi víz nem pótolja az ásványi anyagokat, amelyeket a hasmenésnél valamint a láznál veszítünk. Külön figyelmeztessük a orvosunkat amennyiben zavaró köhögést és fulladást észlelünk! Megfigyeljük, mikor köhögünk inkább éjjel vagy nappal, fullasztó száraz-e a köhögés vagy inkább hurutos. Ezekkel az infomációkkal megkönnyíthetjuk a gyógyszerválasztását. Ismét megemlíteném a légző gyakorlatok fontosságát. Nyitott ablaknál lassan, mélyen belélegezni valamint ugyanígy lassan kilélegezni. Amennyiben a légzőgyakorlatok fulladásba torkollanak – ismét fontos az orvosunkkal konzultálni. A fertőzés ideje alatt nem érdemes tornázni – leterhelni fizikailag a szervezetünket - csupán napi kis séta a kertudvarban 15-20 percig amennyiben ezt nem érezzük megterhelőnek, vagy nyitott ablaknál, felöltözködve a szobában 10 percig járkálni fel s alá naponta 3-4x. A sok fekvés nem jó, mert sekély lesz a légzésünk. Amennyiben gyengének érezzük magunkat a mozgáshoz a továbbiakat meg kell beszélni az orvosunkal.

Mikor kell mindenképpen korházba menni?
Azt hogy mikor kell kórházba menni az állapotunk alapján megbeszélhetjük a kezelőorvosunkal. A dunszerdahelyi rendelőintézet működtet egy ún. Covid ambulanciát, amelyben a köhögő, fulladó, lázas vagy hasmenéses  beteget alaposan kivizsgálják és eldöntik, hogy szükséges-e a kórházi ellátás vagy pedig tanácsot adnak az eredmények alapján a további otthoni kezeléshez. Természetesen az akut esetekben (hirtelen jelentkező mellkasi fájás, nem szűnő köhögés, fulladás, nem szűnő láz – 39,0 C felett)  azonnal rohammentőt hívunk. (tel:155,112)
A karantén ideje 14 napig tart - viszont komplikált esetekben az időtartamáról a kezelő orvos dönti el meddig lábadozunk. Tüdőgyulladás  utána még szakorovosi vizsgálatra van szükség, illetve fenmaradó panaszoknál további szakorvosi vizsgálatra.
 

Cookies