Októberi népi megfigyelések

Október

Bár az ünnep csak a következő hónap elsejére esik, az év 10. hónapját a régi naptárakban Mindenszentek havaként találjuk. Az egyház ezt a hónapot – májushoz hasonlóan – Szűz Mária tiszteletének szenteli.

Október 7. – Rózsafüzér Királynéja, azaz a Szent Olvasó ünnepe. A csallóköziek szerint az e napon elmondott Szent Olvasó biztos segítség mind lelki, mind anyagi szempontból.

Október 8. – a Magyarok Nagyasszonyának napja. A magyarság István kora óta tiszteli így Szűz Máriát. A millennium idején XIII. Leó pápa engedélyezte megünneplését külön Magyarország részére. A népi megfigyelések szerint ha ezen az ünnepen egész nap süt a nap, a következő év tavaszán szintén sok napsütésben lesz részünk.

Október 20. – Szent Vendel ünnepe. A legenda szerint Vendel ír királyfi volt, s mint római zarándok, pásztorként elszegődött egy gazdához. Ezért tartják őt a pásztorok védőszentjének. Szobrát, melyen rendszerint pásztorbottal, kis báránykát magához ölelve ábrázolták, szinte az összes csallóközi falu végén felállították.

Október 21. – Szent Orsolya napja. Szent Orsolyára emlékezünk, aki 383. körül társnőivel együtt mártírhalált halt. Néhány településen az ősz legjelenetősebb eseményének, a szüretnek az ünnepét tartották Orsolya napján. A káposztát, amit jó minél tovább, az első kisebb fagyokig kint tartani, ezen a napon gyűjtötték be. A takács és a szabó céhek előszeretettel választották Orsolyát patrónájuknak. Orsolya napja különlegesnek számított, ugyanis ezen a napon lehetett megfigyelni, hogy milyen lesz a téli időjárás.

Október 26. –  Szent Dömötör napja. Szent Dömötör, a pásztorok patrónusa a 4. századi nagy keresztényüldözések idején vértanúhalált halt. A pásztornak októberben kellett elszámolnia egész nyári munkájával, vagyis azzal, hogyan vigyázott a rá bízott állatokra. Ezt a legtöbb helyen október 26-án, Dömötör napján végezték el, méghozzá a rováspálca segítségével. Ez egy hosszú, két félből álló bot volt, amelyre tavasszal feljegyezték, hogy mennyi állattal ment el a pásztor. Ha visszatértekor túl sok hiányzott, azzal el kellett számolnia.

Október 28. – Simon és Júdás napja. Simon és Júdás napja a gazdasági élet egyik utolsó határnapja, ami a hideg idő megérkezésével a kinti munkák befejezését jelenti. Ahogy a mondás tartja: „Megérkezett Simon – Júdás, jaj már néked, pőregatyás!” Egyes vidékeken nem Dömötör, hanem Simon-Júdás volt a juhok elszámoltatásának és a juhászok fogadásának napja, amit háromnapos szabadság előzött meg.
 


 

Cookies