Nem csak a lakomáról szól Szent Márton napja

Mi már leginkább a lakomák és az új bor miatt tartjuk számon, november 11. azonban különleges nap volt elődeink életében. Szent Márton napja az elszámolásról, az időjóslásról és a jövőbe tekintésről is szólt.

Ki is volt Szent Márton?
Márton püspök a 4. században Savariában, a mai Szombathelyen született. Jóakaratáról, segítőkészségéről és csodatételeiről több legenda is mesél, a hittérítő munkája fontos is volt. Egy történet szerint ellenezte, hogy megválasszák a franciaországi Tours püspökének, ezért egy libaólban rejtőzött el, de a libák elárulták őt a gágogással. Magyarország védőszentjeként tisztelik és Európa egyik legnépszerűbb szentjeként tartják számon.
Márton napi lakoma
A lakoma eredete is a római időkbe nyúlik vissza, novemberben az új termésből készítettek lakomát, ekkor kóstolták meg az újbort is. A karácsonyt megelőző 40 napos böjti időszakot megelőző utolsó ünnepre levágták a tömött libákat, innen ered a  libából készült fogások népszerűsége.
Időjóslás Márton napján
A püspök ünnepe dologtiltó nap is volt a számadás mellett, de a gazdák megfigyeléseik alapján a rájuk váró időszakra is próbáltak következtetéseket levonni. Népi megfigyelés szerint ha Márton fehér lovon jön, enyhe lesz a tél – vagyis, ha november 11-én havazik, akkor nem várhatók majd kemény fagyok a későbbiekben. Más megfigyelés alapján a márciusi időt mutatja meg az aznapi időjárás. A lakoma során elfogyasztott liba mellcsontjából is jósoltak: ha barna és rövid volt a csont, akkor sáros, ha hosszú, akkor havas tél előtt állunk.
Megmaradt szokások
A Márton napi szokások főleg a mezőgazdaságból, illetve pásztorkodásból élők mindennapjaihoz kötődtek – ez volt ugyanis a fizetség ideje. A Márton napi felvonulás azonban környékünkön is ismert. A német eredetű fáklyás felvonulással a a jócselekedeteket jelképező fényt juttatták el az emberekhez.
Túra is őrzi az emlékét
Szent Márton napján ugyan már kevésbé kedvez az idő a hosszú gyalogtúráknak, de év közben is érdemes felemlegetni a püspök nevét, illetve útjait, a Via Sancti Martinit. A magyarországi Szombathely és a franciaországi Tours közötti útvonal 2005-től Európai Kulturális Útvonalnak számít, amely bemutatja Európa legnépszerűbb szentjeként számon tartott Szent Márton életét.

 

vinosadyfresko_7398_n.jpg

Cookies