Lehetőségek a korlátozásokban

Kategória: 

Vírus, fertőzés, korlátozás, karantén, maradj otthon – hetek óta ezek a szavak köszönnek vissza az internetes felületekről, a járdán, sebtében elkapott beszélgetésekből. A hónap közepe óta sokak élete fenekestül felfordult, a cél elérése, vagyis a járvány terjedésének megállítása érdekében azonban felelősen kell cselekednünk.

Március közepétől tartanak a szigorú korlátozások, amelyekkel nem csak a közösségi összejöveteleket és az oktatást függesztették fel, hanem a társadalmi kapcsolatainkat is merőben átalakították. Mit tegyünk, ha már mindent lefertőtlenítettünk, ha alaposan kezet mostunk, arcmaszkot is varrtunk, és tele van az éléskamra?

Fontos a fegyelem
A központi válságstáb, és a kormány rendelkezései mindannyiunkra érvényesek, ezeket tartsuk szem előtt a mindennapi tevékenységünk során. Sok munkahely lehetővé teszi, hogy otthonról dolgozzanak az alkalmazottak – ezzel is növelve a biztonságot és csökkentve az interakciók lehetőségét. Fontos, hogy elkülönítsük a munkát, és a szabadidőt, otthonunk ne legyen a nap 24 órájában az irodánk. Legyünk tudatosak, tartsunk szüneteket, és határozzuk meg a munkaidőt. Így elejét vehetjük annak, hogy összefolyjanak a napok, és a pihenésre is szakíthatunk időt.
Legyünk hálásak
Elsősorban azoknak, akik most is értünk dolgoznak, és azért, hogy életünk mihamarabb visszatérhessen a régi kerékvágásba – az orvosoknak, a nővéreknek, az egészségügyi alkalmazottaknak, a gyógyszerészeknek, a bolti eladóknak, a rendőröknek, a tűzoltóknak, a postásoknak, az önkénteseknek. Hálánkat péntekenként este nyolckor egy tapssal is kifejezhetjük, de azzal is köszönetet mondunk, hogy betartjuk az ajánlásokat – maszkot, és kesztyűt viselünk, csak azt vesszük meg, amire szükségünk van, személyes találkozó helyett telefonon kérünk segítséget.
Készítsünk listát
A munkaidő- és a regenerálódás megfelelő egyensúlyban tartásához is útmutatást adhat egy lista. Ha elég szabadidő szakadt a nyakunkba, írjuk fel, mit szeretnénk csinálni – ez azért is hasznos, hogy változatosak legyenek a napok. A gyerekeknek is segíthet abban, hogy egyfajta rendszer álljon be a távoktatás során. Legyen órarend, egyik nap mese, másnap társasjáték, majd kézműveskedés, de a házimunkába is befoghatók a gyerkőcök. Ha végeztünk, pipáljuk ki közösen a feladatot!
Olvassunk klasszikusokat
Otthoni munkavégzés mellett csalóka lehet a szabadidő, hiszen attól függetlenül, hogy nem mozdulunk ki a lakásból, nem ritkulnak a feladataink. Ha mégis marad időnk, akkor kapcsoljuk ki az internetet és a tévét, és vegyünk le a polcról egy klasszikus regényt, az sem baj, ha évekkel ezelőtt már elolvastuk, hiszen most újat adhatnak a rég leírt sorok.
Használjuk a világhálót
Hiányoznak a barátok, a csevegés? Tartsunk videópartit a barátokkal, jelentkezzünk be a kanapéról, így a fizikai korlátozásokat kijátszva is együtt tölthetjük az estét. Nézzünk közösen filmet, adjunk tippeket, ha kell, nyugtassuk meg egymást.
Segítsünk!
Van még maradék szövet a fiókban, esetleg kalapgumi? Ha mi nem varrjuk meg, akkor ajándékozzuk oda olyannak, aki hasznát veszi, és így növelhetjük a védettséget. Ideje bevásárolni? Kérdezzük meg az idős szomszédokat, szükségük van-e valamire?
Ne féljünk!
Bár a folyamatos információáradatból nehéz kiszemezni a valódi, megbízható híreket, és olykor a nyugalmunkat sem egyszerű megőrizni, de a pánik nem megoldás. Barátkozzunk meg a helyzettel, próbáljuk kiaknázni az új lehetőségeket, és gondoljunk arra, hogy a fegyelmezettség, a szolidaritás, és az empátia a kulcs a helyzet megoldásához.

Cookies