Kis gyógynövénykalauz

Kategória: 

Dédanyáink és dédapáink ismertek voltak arról, hogy házilag kezelték a nyavalyáikat. Nem rohantak az orvos után egy megfázással, de olykor a komolyabb kimenetelű betegségekkel sem, hanem amit csak tudtak, otthon gyógyítottak. Minden reggel pálinkával indították a napot (köztudott, hogy az alkohol fertőtlenítő hatású, tehát torok- és gyomortisztító, illetve baktériumölő is egyben), emellett szárított gyógynövényekből készített főzeteket fogyasztottak, és növényi borogatásokat, krémeket használtak. Gyógymódjaik fennmaradtak, s mi több, napjainkban újra népszerűek lettek.

A gyógynövények és füvek közt a megfázástól a szívbetegségig mindenre találhatunk gyógyírt. Közös ismérvük, hogy jótékony hatással vannak a szervezetre, s az immunrendszert is erősítik. A gyógynövények gyűjtésénél, akárcsak a gombaszedésnél, rendkívül fontos, hogy jól ismerjük a növényt, és még csak véletlenül se keverjük össze egy másik, esetleg mérgező hasonmásával. Ha nem vagyunk biztosak a növény vagy fű kilétét illetően, akkor forduljunk szakértőhöz.

Íme 10 gyógynövény, amely viszonylag jól felismerhető, könnyen beszerezhető és otthon is termeszthető:

kis_gyegynevanykalauz_-_cickafark_1_-_320.jpg 1. Cickafark (Achillea collina becker): más néven cickóró, pulykafű vagy egérfarkúfű. Legelőkön,   szántóföldeken, erdőkben vagy az út mentén terem. Háromféleképpen gyűjtik: csak a virágát, csak a   levelét, vagy az egész növényt. A virágából készült főzet rendkívül erős, ezért óvatosan kell bánni az   adagokkal. A cickafark gyulladáscsökkentő, görcsoldó, valamint köhögés- és vérzéscsillapító, javítja   az emésztést, emellett légzőszervi megbetegedéseknél, gyomor- és bélfájdalmak, illetve máj- és   epebajok esetén is használ. Ismert a női szervezetre gyakorolt jótékony hatása is: petefészek- vagy   méhgyulladás is gyógyítható vele. Fogyasztható teaként, de készíthető belőle borogatás vagy ülőfürdő   is. A teához egy csapott teáskanál füvet öntsünk le 2,5 dl forró vízzel, áztassuk 15-20 percig, majd   szűrjük le. Az ülőfürdőhöz két kanál cickafarkat öntsünk le két liter forró vízzel.

 

kis_gyegynevanykalauz_-_citromfz_2_-_320.jpg 2. Citromfű (Melissa officialis): Népies nevén citromszagú melissza, macskaméz vagy mézelke.  Vadon nem terem, csak termeszteni lehet, viszont gyorsan és hamar elbokrosodik. Könnyű felismerni,  hiszen ha megdörzsöljük a levelét, erős citromillatot áraszt. Nyár végén vagy ősszel csokorba kötve,  sötét, száraz helyen szárítható, és lemorzsolva tárolható. Elsősorban idegerősítő, illetve nyugtató  hatása van, ezért altató helyett is fogyasztható, ráadásul kellemes illata is csillapítóan hat az idegekre.  Alkalmas a menstruáció előtti idegfeszültség csökkentésére, s vízhajtó hatásának köszönhetően segít  a  fogyásban is. A citromfű emellett görcsoldó, serkenti a máj- és az epeműködést, nyugtatja a gyomrot  és az emésztőrendszert, szabályozza a pajzsmirigy működését, és jótékony a szívidegre is. Mentával  keverve remek üdítőital, és frissítően hat a nyári napokon – akár hidegen, akár melegen teaként.  Külsőleg is alkalmazható: készíthető belőle borogatás daganatokra, zúzódásokra. Nem utolsó sorban a  legyek és a szúnyogok gyűlölik a citromillatot, így érdemes a terasz köré ültetni néhány cseréppel.

 

kis_gyegynevanykalauz_-_csaln_3_-_320.jpg 3. Csalán (Urtica dioica): az egyik legismertebb gyomnövény, nedves helyen, erdőkben, mocsarak   mentén terem. Könnyű azonosítani, mivel érintése fájdalmat, égető, viszkető érzést okoz. Ennek oka,   hogy az egész növényen csalánszőrök vannak, amik hangyasav tartalmaznak. Tehát ha csíp, akkor jó   nyomon járunk. A csalán kiváló immunerősítő, gyökere és levelei gyulladáscsökkentő hatásúak.   Leveleit gyakran alkalmazzák epe- és májbántalmakra, valamint ízületi betegségek kezelésére.   Régebben a reumásokat is csalánnal kezelték – pontosabban azzal ütögették őket. A gyógynövény   vizelethajtó és vértisztító, így kiváló a tisztítókúrákhoz. Kivonatát samponokba és egyéb hajápoló   termékekbe teszik, mivel csökkenti a hajhullást és erősíti a hajat. Nagy adag C-vitamin van benne, ugyanakkor nagy mennyiségben tartalmaz olyan ásványi anyagokat is, mint a vas és a szelén. Fogyasztható teaként, de borogatás és hajpakolás is készíthető belőle.

 

kis_gyegynevanykalauz_-_die_-_4_-_320.jpg4. Diófalevél (Junglans regia): a diófa levele és termése egyaránt használható gyógyításra. Levelét  augusztus végén érdemes gyűjteni, mert akkor a legnagyobb a gyógyereje. Használata ajánlott  emésztési problémák esetén, nyirokrendszeri betegségekre, vérzések csillapítására. Serkenti a máj  tevékenységét és a vérkeringést, vértisztító, mindemellett szabályozza az anyagcserét, csökkenti a  vércukrot, így hatásos a cukorbetegségre is. A diéták mellé, fogyókúrákhoz is ajánlott, mivel elősegíti  az emésztést és salaktalanít. Fogyasztható teaként – remek ital nyárra, hiszen enyhíti a  szomjúságérzetet –, de külsőleg, borogatásként is alkalmazható. Jó a bőrkiütésekre, kelésekre,  visszérsebekre, rovarcsípésekre, valamint napszúrásra és égési sebek kezelésére is. A diólevélből  keszített fürdő csökkenti a viszketést, emellett simává és rugalmassá teszi a bőrt.

 

kis_gyegynevanykalauz_-_galagonya_5_-_320.jpg5. Galagonya (Crataequs oxyacantha): népies nevén istenalma, májusvirág, gelegenye vagy giligán. Legelőkön és erdők szélén fordul elő. A galagonya a szív elixírje. Hatóanyagai serkentik a szív működését, enyhítik a vérkeringési problémákat, csökkentik a vérnyomást és a koleszterint, emellett rugalmasan tartják a szívizomsejteket és az érfalakat, de segítenek az érelmeszesedés megelőzésében is. A galagonya természetes gyógyszer a szívelégtelenség, a ritmuszavarok és az artériás görcsök ellen. Fokozza a szívízom-összehúzódások erejét és javítja a szívkoszorúerek vérellátását, valamint jótékony hatással van a vérzsírszintre is. Teaként való hosszú távú fogyasztása nemcsak a szívbetegek számára, de az esetleges szívbetegségek megelőzésére is ajánlott.

 

kis_gyegynevanykalauz_-_galaj_-_6_-_320.jpg6. Galaj (Gallium aparine): hegyoldalakon, cserjésekben, akácosokban, árokpartokon fordul elő, virágzó hajtását gyűjtik. Frissen préselve tartalmazza a legtöbb hatóanyagot. A galaj védi az egész mirigyrendszert, kiváló a pajzsmirigy betegségeire is. Idegnyugtató, altató és  vérnyomáscsökkentő hatása van, emellett a vese, a máj és a hasnyálmirigy megbetegedéseit kezelik vele. A rák megelőzésére, daganatokra is használható, ilyen esetben azonban állandó fogyasztása szükséges. Fogyasztható teaként, de gargalizálni is lehet a langyos főzettel. Külsőleg bőrbetegségek, serdülőkori pattanások kezelésére alkalmas, s a pajzsmirigyproblémák esetében borogatás is készíthető belőle a nyakra.

 

kis_gyegynevanykalauz_-_kakukkfz_-_7_-_320.jpg7. Kakukkfű (Thymus vulgaris): népies nevén balzsamfű, kakucskafű, timián, tömjénfű vagy vadcsombor. Nevelhető sziklakertekben, kővályúkban és kőfalakon is. A kakukkfű az egyik legmegbízhatóbb gyógynövény, rendszeres fogyasztása mindenki számára javallott. Jó immunerősítő, használják köhögéscsillapításra, étvágytalanság ellen, gyomorbántalmak ellenm görcsoldóként, szélhajtónak, nyálkaoldó és köptető hatású. Fogyasztható teaként, de készíthető belőle ülőfürdő is, ami nagyon hatékony a menstruációs fájdalmak ellen, mivel oldja a görcsöket. Egyes elméletek szerint kezelhető vele az alkoholizmus, valamint fogyasztásától le lehet szokni a dohányzásról is. Ha elég erősre főzzük a kakukkfűteát, s egyre csak növeljük a gyógynövény mennyiségét, egy idő után sem az alkohol, sem a dohány nem fog ízleni.

 

kis_gyegynevanykalauz_-_lndzss_pstifz_-8_-_320.jpg8. Lándzsás útifű (Plantago lanceolata): népies nevén kígyófű, lúdnyelvűfű, gyíkfű vagy útilapu. Réteken, legelőkön, erdőszélen, utak mentén fordul elő. C-vitamint, cserzőanyagot, kovasavat, káliumot és cinket tartalmaz. Jó baktériumölő, gyulladás-csökkentő és sebgyógyító, összezúzott levelével lehet gyógyítani a rovarcsípéseket és a kisebb égési sérüléseket is. Nyálkaoldó és köptető hatása van, légutak gyulladására, köhögéscsillapításra is használható. Fogyasztható teaként, de készíthető belőle köhögés elleni szirup, borogatás a sebekre, bőrsérülésekre, fekélyre, aranyérre vagy ekcémára.

 

kis_gyegynevanykalauz_-_menta_-_9_-_320.jpg9. Menta (Mentha piperita): rengeteg fajtája van, a legismertebbek a borsmenta, a vízi menta és a fodormenta. A citromfűhöz hasonlóan könnyen felismerhető, a levelét megdörzsölve érezhetjük az összetéveszthetetlen mentolillatot. Virágzás előtt gyűjtik, a legjobb frissen felhasználni, de lehet házilag, csokorba fogva, száraz, sötét helyen is szárítani őket. Nagyon egészséges növény, mindennapi használatra is kiváló. Jó görcsoldásra, epegyulladásra, emésztési zavarokra, felfúvódásra, migrénes rohamokra, és nyugtató hatása is van. Menstruációs zavarok esetén ajánlott a fogyasztása, de emellett jó a gyomorrontásra, a fejfájásra, a fülzúgásra, a rekedtségre és a hasmenésre is. Inhalációs célra is használható, segít nyálkahártya-gyulladás vagy légcsőhurut esetében. Nyáron kiváló, szomjoltó és hűsítő folyadék, akár hidegen, akár melegen fogyasztva.

 

kis_gyegynevanykalauz_-_zslya_-_10_-_320.jpg10. Zsálya (Salvia officialis): más néven orvosi zsálya. Gyógynövényként és dísznövényként termesztik, de fűszerként is használatos. Elültethetjük sziklakertbe, de járdaszegények mentén is. Nagyon erős illata van. Jó torokgyulladásra, fertőtlenítésre, szájbetegségek kezelésére, valamint bélhurut ellen, de az aranyér is kezelhető vele. Egyes elméletek szerint jó hatással van az agyműködésre is, pl. az Alzheimer-kór esetében segíthet. Nyugtató és idegerősítő hatása is van. Fogyasztható teaként, de szájvízként, gargalizálásra is, főleg torokgyulladás és szájbetegségek esetén. Alvászavarok esetén elalvás előtt ajánlott inni egy pohár zsályateát, hiszen már az illata is megnyugtató.

(Forrás: A bükki füvesember gyógynövényei)

Cookies