Herbárium – a természet ereje szárítva és forrázva

Kategória: 

Fűben, fában orvosság – tartja az ismert mondás, amelynek tartalma az őszi influenzaszezon, és a tomboló koronavírus-járvány idején különösen aktuális. De hogyan alkalmazzuk és tároljuk otthon a gyógynövényeket? A következőkben a házi herbárium kialakításához és használatához adunk tippeket.

Nem túlzás, hogy a kiskertben és a konyhakertben is találkozhatunk olyan növényekkel, amelyek különböző bajainkra is jó hatással lehetnek. Ételeink egyik alapja a foghagyma jótékony hatásait felsorolni is nehéz, de a majoránna, borsmenta, vagy citromfű sem csak fűszerként hasznos, a körömvirág és a kasvirág pedig nem csak kertünk dísze lehet.
A házi herbárium kialakítása nem bonyolult feladat, a legtöbb gyógynövényt kertészeti boltokban is beszerezhetjük. Az egynyáriakat magról, az évelőket dugványozással, tőoltással szaporíthatjuk.

Virágom, virágom
A körömvirág és a kasvirág is színpompás növények, emellett azonban hasznosak is. A körömvirág szirmaiból készített forrázat belsőleg például gyomorfekélyre, menstruációs görcsökre, méregtelenítésre használható. Külsőleg alkalmazva sebgyógyító, gyulladásgátló és elmulasztja a kiütéseket. A bíbor kasvirág nem véletlenül lett idén az Év gyógynövénye Magyarországon. Immunerősítő hatása miatt betegségek megelőzésére is kiváló, de kivonata sebkezelésre is használható.  Tinktúraként a leghatékonyabb – a növény részeit magas alkoholtartalmú szeszbe áztatva kinyerjük a hatóanyagait.

Zöld frissítő
Friss leheletünk őrzője, számos édesség különlegessége, a menta a gyógyászatban görcsoldóként is ismert. Emésztési zavarok ellen, illóolaja pedig köhögésre is ajánlott. A szárított levél leforrázásával készített tea frissítőként is alkalmazható. Színében azonos, illatában és alkalmazásában viszont eltér egy másik kedvelt gyógynövény, a citromfű. A zöld leveleiből készített tea kisimítja az idegeinket, alvászavarok ellen, közérzetjavítóként és görcsoldóként is hatásos.

Vitaminbomba
Az első őszi fagyok varázsolják valódi csodaszerré a csipkebogyót. A vadrózsa termése nem csak szemet gyönyörködtető dekoráció, hanem a legjobb C-vitamin forrás is. Teaként alacsony hőfokú vízben sokáig áztatva frissítőként, de megfázásra is használják, a szörp és a lekvár szíverősítőként is ismert. Az ősszel leszedett csipkebogyót megtisztítva, kibelezve azonnal felhasználható, de megszárítva egy évig is tárolható.

A felsoroltakon kívül még számos gyógynövénnyel találkozhatunk a kerti sétáink során, azonosításukhoz hasznos társ a növényhatározó kézikönyv, amelyben ahhoz is találunk tippeket, hogy hogyan nyerjük ki a bennük lévő orvosságot. Így újra a magunkévá tehetjük azt a tudást, amit régen nagyanyáink is ismertek.

31251065_2399665_e102c90cad9d7c3133722bd2613bc4dd_wm.jpg

Cookies