Csallóközi történetek 13. - A Csallóköz-Szerdahelyi Kaszinó 2. rész

1878-ban új elnökséget választott a Kaszinó taggyűlése: az egylet elnöke az agilis és Szerdahelyen rendkívül népszerű Haskó József katolikus esperes lett, titkárnak Csiba Györgyöt, háznagynak Neubauer Vilmost, ügyésznek Méhes Gyulát, könyvtárosnak pedig Minczér Eleket jelölték. A bizottmányi tagok Krascsenics Ferenc, Fittler Imre, Szelle István, Loog Mór, Cucí János, Horváth István és Pirk Flóris lettek.

A Haskó tizenhét éves elnöksége alatti időszak a Csallóköz Szerdahelyi Casinó felvirágzásának az ideje volt. 1880-ra az egylet könyvtára már 695 művet számlált, 1884-re pedig bebútorozták a Széchenyi utcán (ma Fő utca) álló Kaszinó új épületét, amely a mai szlovák takarékpénztár helyén állott – mindezt Haskó részvénykölcsönzéssel valósította meg. 1885-ben a Kaszinó fennállásának 25 éves évfordulóját megrendezve számadást vetett az egyesület – tiszta bevételük az évben majdnem 3400 forintnak megfelelő összeget (akkoriban kis vagyont) tett ki, a rendes tagok száma pedig akkorra már 150 főre emelkedett.

1895-ben Ollé Bencét választották a Kaszinó elnökévé, aki mellett az alelnökséget Pirk Flóris látta el. 1896-ban, Magyarország fennállásának ezredik évfordulóját, a millenniumi ünnepséget a Kaszinó is megtartotta, az ünnepi szónoklatot ez alkalomra Dr. Somogyi Bálint mondta el.

1900-ban a közgyűlés a korábbi elnököt, Haskót javasolta ismét az elnöki székbe, akinek azonban 1901-ben bekövetkezett halálával a megüresedett posztot Csiba György látta el, egészen 1909-ig. Az első világháború, majd az azt követő békediktátum, hasonlóan, mint az időközben Dunaszerdahelyen létező többi kulturális intézmény életében, a kaszinóéban is komoly, s lényegében helyrehozhatatlan törést okozott. A háború után a vezetőség több kérvényben fordult az illetékes, új csehszlovák minisztériumhoz, hogy alapszabályait elfogadtassa, amit hat éven keresztül elodázott a hatóság, majd 1926-ban megszűntette a Kaszinót, vagyonát pedig a Szlovák Ligának adta, komoly közfelháborodást okozva ezzel Dunaszerdahelyen.

1939-ben még volt egy tiszavirág életű kezdeményezés a Kaszinó felélesztésére (dr. Uhlovics Vendel elnökletével, Vermes Ferenc alelnökletével és dr. Szeliánszky Ferenc ügyvezető alelnökletével), ám hőskorában végzett munkájához képest a felélesztett Kaszinó már nem tudta eredeti céljait folytatni, 1945-ben, a 2. világháború utáni impériumváltás következtében pedig végleg megszűnt létezni.

A képen: a Csallóközi Kaszinó egykori épülete Dunaszerdahelyen

Nagy Attila helytörténész

Cookies