Csallóközi termelők - A Dream Farm

Kategória: 

Csiliznyáradon jártunk, a Dream Farmon, amely valóban olyan, akár egy álomfarm. Ezekben az időkben jó végre egy sikertörténetet is hallani.

Arra lennék kíváncsi, hogy jutottak el idáig, hogy jött létre a farm, esetleg gyermekkorukban tanultak-e kertészkedni?

Három évvel ezelőtt vásároltuk ezt a házat, de egy évvel azelőtt már elkezdtem tanulni a kertészetről. Rátaláltam JM-re, azaz Jean-Martin Fortier-re, egy kanadai termelőre, aki valódi szupersztár a mezőgazdászok körében. Befizettem egy online kurzusra, és a videói és a könyvei segítségével megtanultam a kertészkedés csínját-bínját. Ezután rájöttünk, hogy ha termesztéssel akarunk foglalkozni, akkor szükségünk lesz saját földterületre is. Családi házban nőtem fel, így van némi tapasztalatom a kertészkedés terén. Igaz, gyermekkoromban nem voltam az efféle dolgok híve, később azonban mégis kialakult bennem a kert iránti szeretet.

Mi mindent termesztenek?
Jelenleg többféle salátát, főként gyorsan termő zöldségekkel foglalkozunk, tehát a vetéstől a szedésig számított hatvan napon belül, hatvan nap felett, illetve maximum kilencven napon belül termő zöldségeket termesztünk. Kilencven napon túl termő növényekkel nem foglalkozunk. A kertünkben saláta, retek, cékla, répa, spenót, zeller, petrezselyem, brokkoli, uborka és pak-choi terem. Tehát főként olyan zöldségek, amelyeket tavaly ősszel ültettünk, átteleltek, és most teremnek – ilyen például a brokkoli. Tavaly ültettük el, nemsokára pedig betakarítjuk a termését. Fokozatosan térünk át a salátára, a spenótra, a retekre, a répára, a céklára, illetve az újhagymára.

Regeneratív módon, mélymulcsban termesztünk, azaz minden ágyást komposzttal borítunk. Nem forgatjuk a földet, nem kultivátorozzuk. Szerves anyagot juttatunk a talajba, s amit a kitermelt növények elhasználnak, azt pótoljuk. Nem úgy dolgozunk, mint más földművesek, akik megművelik a földet és kémiailag előállított műtrágyával szórják be. Nem vagyunk bio kertészet, mi regeneratív termesztést folytatunk.

A termesztett zöldségeket piacokon árusítjuk, emellett pedig heti egy vagy két alkalommal házhozszállítást is vállalunk Pozsonyban. Olyan nagykereskedelmi élelmiszerboltok beszállítói vagyunk, mint a Yeme és a helyi termelői élelmiszereket forgalmazó U babičky. Korábban éttermekbe is szállítottunk, ezek azonban a jelenlegi helyzet miatt zárva tartanak. Ezért jelenleg a közvetlen értékesítésre koncentrálunk.

Önök ketten foglalkoznak a termesztéssel és a kiszállítással is?
Igen, egyelőre ketten végzünk minden munkát. Nem egyszerű feladat, igyekszünk optimalizálni és hatékonnyá tenni a termelést. A körülményekhez igazítjuk a termesztett zöldségeket is. Mivel közvetlenül értékesítjük a termést, fontos, hogy nagyobb választékkal tudjunk szolgálni vásárlóinknak, akik nem egyet, hanem hat-hét-nyolcféle zöldséget szeretnének tőlünk vásárolni. Ezért is ültetünk több zöldségfajtát, nem specializálódunk szigorúan egy-egy fajtára, amit nagyobb mennyiségben tudnánk kitermelni és eladni.

Hogy tetszik Önöknek az élet a Csallóközben?
Kellemesen csalódtunk. Egyikünk sem idevalósi. A Csallóköz a termelők, a kertészet és a mezőgazdaság Mekkája. A talaj rendkívül termékeny, az időjárás kedvező, az emberek is kedvesek és nagyon segítőkészek. Évről évre egyre több ismerősre teszünk szert, szóval elégedettek vagyunk.

Cookies