Az aranymosás

„...Sokat fárad a vadász, Ritkán száraz a halász, Mindig rongyos az aranyász..."

Keserves mesterség volt az aranyászé. Egy köbméter parti fövenyt körülbelül fél nap alatt lehetett átmosni, s ebből jó esetben 1 gramm aranyat nyertek ki.

Az utolsó ismert aranyász Berec Vince volt Szapon, a 60-as évek közepén halt meg. Aranymosó szerszámait a Csallóközi Múzeum őrzi. Csallóközaranyoson élt még egy aranymosó, Zsemlovics Imrének hívták, aki már mai, tehát modern formában mosta az aranyat az Öreg-Dunából. Ő mondta el a csallóközi arany felfedezésének történetét: „Egy molnárlegény Ácsra járt át a Dunán Aranyosról egy szép leányhoz. Egyszer éjjel visszafelé jövet nagy vihar támadt a Duna felett, a csónakja is fölborult, és a vihar a kalapját is a vízbe sodorta. A kalapot szépen kitisztította, kimosta, s észrevette, hogy a lavór fenekén valami sárga csillog. Ebből tudta meg, hogy a Duna vize aranyat is tartalmaz.” (Marczell Béla: Csallóközi néphagyományok)

 

Tuba Lajos, a Somorjai Régiófejlesztési Ügynökség vezetője is kínál aranymosó foglalkozásokat gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. A foglalkozások keretében végigkövetik a folyók által szállított arany útját a Hohe Tauern aranybányáitól az alpi patakokon keresztül a csallóközi fövenyekig.‭

Közösen kipróbálják az aranyrögöket kereső tálas és az apró‭ ‬szemcséket kinyerő pados aranymosást.‭ ‬Végezetül minden résztvevő megpróbálhatja kimosni‭ ‬saját aranyrögét,‭ ‬sikeres próba esetén ezt egy oklevélre felragasztva viheti haza emlékül.

 

Bővebb információk a www.rrasamorin.sk weboldalon vagy a 0905 233 989 telefonszámon.

 

Cookies